Rekonstrukce Královské dvorany, známé především pod lidovým názvem Šlechtovka, se po dlouhých padesáti letech konečně přiblížila. Hlavní město Praha v současné době pracuje na finálních úpravách projektu, které průběžně konzultuje s Prahou 7. Projekt byl dosud zaměřen pouze na rekonstrukci budovy. Praha 7 chce přispět k tomu, aby zároveň došlo také k revitalizaci přilehlé zahrady.
Rekonstrukci Šlechtovy restaurace bude realizovat a financovat hlavní město Praha. Úpravy projektu, který byl zpracován v minulých letech, by měly být završeny do konce tohoto roku. Následovat bude výběr zhotovitele. Začátek samotné rekonstrukce se předpokládá na jaře příštího roku. Revitalizace zahrady u Šlechtovky však ve stávajícím projektu zahrnuta není. Praha 7 proto plánuje nechat na její obnovu zpracovat vlastní projekt.
„Naším cílem je opět propojit Královskou dvoranu s Královskou oborou a zajistit, aby byla zahrada co nejlépe architektonicky ztvárněna. Na zpracování projektu připravujeme otevřené výběrové řízení. Byly bychom rádi, aby se obnova zahrady následně spojila s rekonstrukcí budovy,“ řekla radní Prahy 7 Lenka Burgerová.
„Máme velký zájem na tom, aby se Šlechtovka po půl století opět stala živým a vyhledávaným místem pro všechny Pražany i přespolní. S hlavním městem velmi intenzivně komunikujeme o dokončovaném projektu. Zaměřili jsme se také na přilehlý pozemek, kde bývala místní zahrada. Zeleň tu však dnes není v dobrém stavu. Nechali jsme proto znalcem prověřit všech 25 stromů, které v areálu Šlechtovy restaurace rostou,“ uvedl zástupce starosty Prahy 7 Kamil Vavřinec Mareš.
Ze zpracovaného znaleckého posudku vyplynulo, že většina z těchto stromů je v nevyhovujícím stavu. Stav pěti stromů druhu jírovec maďal je dokonce již havarijní. Vzhledem k jejich nestabilitě a značnému riziku pádu znalec doporučil odstranění. Rada městské části proto podala na odbor životního prostředí oznámení o navrženém kácení. K němu by mělo dojít po vypršení zákonné patnáctidenní lhůty. Na současném stavu stromů se podepsalo také to, že zde došlo k navezení většího množství zeminy, která velmi nepříznivě ovlivnila jejich vitalitu. Odvoz zeminy proběhne zároveň s ošetřením méně poškozených stromů arboristou. Praha 7 bude zdravotní stav zbývajících stromů nadále intenzivně sledovat, neboť jsů a vou v současné době dle znalce z hlediska provozní bezpečnosti méně stabilní. Městská část bude usilovat o jejich zachování, neboť každý zachráněný strom bude tvořit vhodný základ pro nově obnovenou zahradu. (Zdroj: Praha 7)
Šlechtovka - Šlechtova restaurace
Šlechtova restaurace, nebo též Dvorana nebo též Dolní letohrádek, je budova v pražské Stromovce. Stojí na břehu bývalého rybníka. V její blízkosti vyúsťuje Rudolfova štola. Šlechtova restaurace je chráněna jako kulturní památka České republiky a patří mezi nejohroženější pražské památky.
Původní raně barokní letohrádek byl postaven v letech 1689 až 1692 prezidentem české komory hrabětem Kryštofem Františkem Wratislavem z Mitrovic pro rakouského císaře Leopolda I.
Roku 1803 nechal císař na popud hraběte Chotka Královskou oboru otevřít pro veřejnost a ta se stala jako anglický park vyhledávaným místem pražanů. Pražský kavárník Václav Steinitzsi pronajal budovu Dolního letohrádku a od dvacátých let 19. století zde provozoval restauraci. V letech 1855 až 1858 letohrádek přestavěl v novogotickém slohu Bernard Grueber. V roce 1882 si již přestavěnou budovu pronajal Václav Šlechta, který restauraci provozoval až do 2. světové války. Po válce byla restaurace znárodněna a v 60. letech pro havarijní stav zrušena. Od té doby budova jen chátrala a dvakrát vyhořela (1978 a 1980). Na jejím neutěšeném stavu se také podepsala povodeň roce 2002, která Šlechtovu restauraci zatopila do výšky 4 m. (Zdroj: Wikipedia)
Foto: Šlechtovka - Šlechtova restaurace v Praze. Foto ŠJů, Wikipedia
(zem)
|